PremiumBeglazing

De akoestische beglazing

De verstedelijking vergroot noodzaak akoestisch glas
De verstedelijking vergroot de noodzaak tot akoestisch glas

 

Van gewoon enkel glas tot drievoudig gelaagd glas, allen hebben ze wel een zekere demping.

De akoestische waarde van enkel glas

Akoestisch glas is doorgaans dubbelglas, opgebouwd uit twee glasbladen en een hermetisch afgesloten spouw. Elke glasplaat kan een bepaalde dikte hebben en kan ofwel gewoon glas, gehard of gelaagd glas zijn. Dat wil evenwel niet zeggen dat je enkel glas moet afschrijven; zo heeft bijvoorbeeld enkel glas van 8 mm een akoestische waarde van 33(‑1;-2) en een dubbelglas met tweemaal 4 mm een akoestische waarde van 29(-1;-4).

De spouw

De spouw wordt hermetisch afgedicht door een dubbele soepele randafdichting en kan gevuld worden met argon, een inert gas dat bekendstaat om zijn goede thermisch isolerende eigenschappen. Onderzoek toont aan dat een akoestische beglazing de geluidshinder tot viermaal toe verzwakt ten opzichte van klassieke dubbele beglazing.

De kritische frequentie

Bij beglazing en akoestiek moet je rekening houden met de resonantie; dit is de frequentie waarbij het glas spontaan trilt als de geluidsbron eenzelfde frequentie heeft. Op die zogenaamde kritische frequentie veroorzaakt het glas een tweede, laagfrequente geluidspiek. Om die kritische frequentie zo veel mogelijk te dempen, ga je enerzijds kiezen voor dik glas. Hoe dikker het glas is, hoe hoger de geluidsdempingscurve ligt en hoe meer geluid de beglazing tegenhoudt. Door meer dan één glasplaat in te zetten, verhoog je je demping nog meer.

Overzicht van enkele beglazingstypes
Overzicht van enkele beglazingstypes

Symmetrie en asymmetrie

Dubbelglas bezit twee grensfrequenties, een voor elk glasblad. Is de dubbele beglazing symmetrisch (beide glasplaten zijn even dik), dan is de geluidspiek sterker dan voor elke ruit afzonderlijk. Hier is het dus van belang dat de glasbladen niét even dik zijn en dat de beide glasplaten ieder een verschillende kritische fre­quentie hebben. Dat zorgt voor een verminderd resonantie-effect. Dat onderlinge verschil in dikte moet minimaal 2 mm zijn. De minimale dikte van een glas is 4 mm, de dikste beglazing in monolithisch glas is 19 mm.

Het geluid wordt hier gedempt door driedubbele beglazing: eerst een dubbele beglazing met PVB-folie, daarna een spouw met edelgas en ten slotte enkel glas
Het geluid wordt hier gedempt door driedubbele beglazing: eerst een dubbele beglazing met PVB-folie, daarna een spouw met edelgas en ten slotte enkel glas

Gelaagd glas

Een combinatie met gelaagd glas zal de akoestische waarde van het glas het best verbeteren. Dat komt omdat er een tussenlaag aangebracht wordt tussen beide glasplaten.

Bij gelaagd glas gaat het meestal om een veiligheidsfolie uit PVB (polyvinylbutyral). Die folie werkt enerzijds inbraakvertragend, maar ook geluiddempend. Uit experimenten blijkt ook dat de optimale akoestische verbetering plaatsvindt wanneer de beglazing bestaat uit twee glasplaten en twee folies met een dikte van 0,38 mm elk. Die PVB-folie wordt altijd tussen het gelaagde glas geplaatst – nooit op het glas.

In principe is het ook mogelijk om meer dan twee folies te gebruiken, maar dan zul je eerder het veiligheidsniveau vergroten; de akoestische winst zal hiermee niet sterk meer verbeteren.
Daarnaast kan die tussenlaag bestaan uit gepolymeriseerd giethars, dat in een dikte van 1 à 2 mm aangebracht wordt. Het hars heeft een lagere elasticiteit dan de veiligheidsfolie PVB en levert op die manier een hogere demping en een hogere dempingsisolatie op.

Wat met vacuümglas?

Naast hars of een veiligheidsfolie kun je er ook voor zorgen dat de spouw luchtledig is. Geluid kan zich immers niet door een vacuüm voortplanten.
Die spouw moet dan wel erg dun gemaakt worden. Bovendien komt vacuümglas met een hoog prijskaartje.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium abonnee en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse nieuwsbrief met extra tips en exclusieve content
  • volledig toegang tot het digitaal archief
  • onbeperkt toegang tot 3.000 bouwinstructies
  • onbeperkt toegang tot 1.400 instructievideo's
Heeft u al een abonnement? 

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden

Gerelateerde artikels

Knauf Acoustiwall 035 PLUS: drievoudige troef voor scheidingsmuren

Knauf lanceert Acoustiwall 035 PLUS, een semi-rigide glaswolisolatie voor scheidingsmuren in rijwoningen en appartementen. Biedt uitstekende akoestiek, λ 0,035 W/mK en vlotte plaatsing. Duurzaam, waterafstotend, met ECOSE-bindmiddel, in 30–60 mm (R tot 1,71 m²K/W).

Zo gebruikt u leempleisters als binnenafwerking

De keuze voor natuurlijke, lokale materialen met een lagere milieu-impact kent de laatste jaren een sterke opmars in de Belgische bouwsector. Dit is ook te merken aan de toenemende interesse voor kleipleisters, in de praktijk vaak ook leempleisters g

Gevelrestauratie Luchtvaarthal Jubelpark klaar: 4 miljoen euro

De Regie der Gebouwen voltooide in mei 2026 de restauratie van gevels en buitenschrijnwerk van de Luchtvaarthal (Jubelpark), gestart mei 2024, kost €4 mln. Met isolerend glas en extra isolatie daalt het verbruik. Fase 1 van vier, tot 2029.

PrimaCover Glass XT: 12 maanden glasbescherming zonder lijmresten

Primaverde lanceert PrimaCover Glass XT, een zelfklevende beschermfolie voor glas die dankzij een doorontwikkelde, uv‑bestendige lijmlaag tot 12 maanden kan blijven zitten. De folie beschermt ramen en kozijnen tijdens langlopende bouw- of renovatieprojecten tegen verfspatten, stucmortel en bouwvuil en laat na verwijdering geen lijmresten achter, ook niet na langdurige blootstelling aan zon en weer. Glass XT behoudt het daglicht op de werkplek, is geschikt voor binnen en buiten, leverbaar in blauw en transparant, 50 μm dik en in 60 cm x 100 m. Volgens Primaverde biedt het vakmensen zekerheid en tijdswinst bij de eindschoonmaak. Het product is per direct via de professionele vakhandel verkrijgbaar.

Zelf nieuws te delen?

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden