De kracht van een multitool
Schuren, slijpen, frezen, snijden … Multitools zijn veelkunners. Het multifunctionele gereedschap kent een opmars die niet te stoppen is. Onder meer het bekende uniforme opzetsysteem Starlock leverde daarvoor een belangrijke bijdrage. Er zijn intussen nog meer innovaties op de markt.
MULTIFUNCTIONEEL
De multitool is, zoals de naam het al zegt, multifunctioneel gereedschap. Je kan met een en hetzelfde apparaat en de juiste accessoires meerdere klussen uitvoeren. Dat gaat van boren, slijpen, graveren, polijsten en schuren tot bijvoorbeeld frezen. Door de meeste producenten worden multitools in twee verschillende soorten onderscheiden: roterende en oscillerende multitools.

ROTEREND OF OSCILLEREND?
Voor uiterst precies werk, zoals polijsten, graveren en frezen, zijn de roterende multitools een must. Roterende multitools hebben een as die erg snel kan ronddraaien. Op die as kunnen verschillende tools geplaatst worden, afhankelijk van wat je wil bereiken. Met bijbehorende accessoires kan een roterende multitool bijvoorbeeld getransformeerd worden van slijpmachine naar frees.
Oscillerende multitools zijn dan weer uitermate geschikt voor verschillende soorten fijne en middelgrote werkzaamheden, zoals schuren, slijpen en zagen. De kop van dit soort multitool oscilleert, dat wil zeggen dat hij een snelle, zwaaiende beweging maakt. Ook hier is het het gekozen accessoire dat de functie van je tool zal bepalen. Zo maak je van een zaag- een schuurmachine.
Ook niet-elektrisch gereedschap wordt soms met de term multitool benoemd. Het gaat dan om combinaties van tangen, schroevendraaiers en messen. In de praktijk gebruiken we de term multitool voornamelijk voor de oscillerende toestellen.
INNOVATIES
Enkele jaren geleden ontwikkelden Bosch en Fein met Starlock een uniform opzetsysteem, functioneel voor meerdere merken. Het resultaat: uiteenlopende accessoires/opzetstukjes kunnen op een heel hoogwaardige, absoluut professionele wijze bevestigd worden, zodat alle klussen voortaan met één tool binnen handbereik liggen.
Het gestandaardiseerde systeem Starlock is wereldwijd nog in opmars. Daarnaast worden bv. duurzame ledlampen gebruikt voor een beter zicht op het werkstuk, een dieptestop en een zaaggeleider voor nauwkeurig zaagwerk, een variabele snelheidsschakelaar voor ultieme controle over de toegepaste kracht en snelheid, een stofafzuigadapter …
Elk merk pakt geregeld met innovatieve oplossingen uit, die naast de efficiëntie en het gebruiksgemak vaak ook de ergonomie ten goede komen.
BENODIGDHEDEN

Met de juiste hulpstukken kan je een heleboel werkzaamheden uitvoeren met een multitool. Denk maar aan het slijpen van messen en scharen. Voor het slijpen kan je gebruikmaken van een slijpstift, slijpschijf of slijpsteen. Een snijschijf gebruik je beter voor het snijden van materialen.
Voor het polijsten van materialen als koper en goud zijn de specifieke borstels de beste keuze. Om bijvoorbeeld beschadigingen te voorkomen, kan je voor het verwijderen van oneffenheden op keramiek kiezen voor een zachtere polijstkop.
VOEGEN UITFREZEN

Na een lange periode kunnen de voegen van de badkamer wel eens door het vocht aangetast raken. Er ontstaan zwarte randjes en kleine gaatjes. Met je multitool kan je de voegen netjes uitfrezen, zo diep als je nodig acht.
Ook een gebarsten tegel kan je op die manier verwijderen. Daarvoor gebruik je bijvoorbeeld een dunkerfsegmentblad. Dit blad zet je recht op de voeg die je wil uitfrezen. Je kan met het segmentblad tot in hoeken van 90° uitfrezen. De segmentbladen zijn verkrijgbaar in een hardmetalen en een diamantkwaliteit. Die laatste heeft een langere levensduur en is ook geschikt voor vorstbestendige voegmaterialen. Voor het werk aan buitenmuren biedt dit hardere segmentblad dus een uitkomst.
ZAGEN
Met je multitool kan je ook prima een houten balk of een plank inzagen. Terwijl je vroeger een gutsbeitel nodig had om het overtollige materiaal weg te halen, zet je nu een invalzaagblad op je toestel en maak je de inkeping die je wil.
Invalzaagbladen zijn in diverse formaten te koop en er zijn versies beschikbaar voor het zagen van hardhout en voor het zagen van zachthout. Met het traploze instelbare toerental van de multitool heb je ook in de hand hoe snel en nauwkeurig je door het materiaal snijdt.

Deurpost afkorten
Tijdens het leggen van een laminaat- of een LVT-vloer kan een deurpost makkelijk afgekort worden. Teken eerst de hoogte van de afkorting af. Je zorgt ervoor dat je zaagtoestel stabiel op deze hoogte kan blijven door een reststuk van de vloer onder je toestel te schuiven. Daarna zet je het zaagblad in de deurpost en laat je de stevige tanden hun werk doen. De zaagbladen kan je eventueel ook verkrijgen in een cirkelvorm of in een halvemaanvorm. Die laatste is praktisch bij het werken in lastige hoeken.
Uitsparing uitzagen
Voor het maken van een uitsparing in hout is er een diepteaanslag. Hiermee kan je de zaagdiepte van je zaagbladen, traploos, regelen. Zo maak je secuur een kleine uitsparing in constructiehout.
SCHRAPEN

Als je een nieuwe tegelwand wil zetten in je woning, verwijder je eerst de oude tegels. Daaronder tref je vaak lijmresten aan. Die kan je makkelijk verwijderen met je multitool. Ook lijmresten van bijvoorbeeld een vast tapijt kan je met dezelfde flexibele spatel makkelijk wegkrijgen.
Verder gebruik je dit hulpstuk ook voor het uitschrapen van vuile en versleten silicone voegen. Het flexibele plamuurmes kan je tot in de hoek van de leeggekomen tegelplek duwen om alle tegellijm te verwijderen.
SCHUREN EN POLIJSTEN
Is het afschuren van parket tot in de hoeken lastig met een gangbare schuurmachine, dan kom je met een multitool wel tot in de hoeken, dankzij de driehoekige schuurvoeten die bij het toestel geleverd worden. Je legt een vel schuurpapier op de schuurvoet, de vellen zijn voorzien van klittenband op de achterzijde, zodat ze eenvoudig aan te brengen zijn op de schuurvoet.

Vervolgens kan je rustig over het te schuren parket bewegen. Voor het schuren van andere materialen zijn andere schuurvellen verkrijgbaar. Er zijn schuurvellen in diverse korrelstructuren voor het bewerken van hout, aluminium, kunststof, metaal en steen.
Mocht je een verweerd stuk pleisterwerk, cement of beton glad willen zetten, dan val je beter terug op een sterke metalen rasp. Ook polijstwerk kan je zonder problemen uitvoeren met je multitool. Hiervoor kleef je een polijstpad op je schuurkop.
Stofafzuiging
Ook bij het schuren met een multitool komt er heel wat stof vrij. Maak dus zeker gebruik van een opzetstuk voor je multitool, zodat je je stofzuiger kan aansluiten. Ook een mondmasker is in dat geval aan te raden.